Montaż urządzenia

  1. Sprawdzić urządzenie pod kątem uszkodzeń w transporcie.
  2. Przygotować miejsce montażu do montażu w kanale rurowym, na ścianie lub na stopie montażowej: Ułożyć przewód rurowy lub giętką rurę. W przypadku montażu na ścianie zadbać o płaską powierzchnię przylegania.
  3. Trwale ułożyć dopuszczalny przewód sieciowy do miejsca montażu. Użyć przewodu przyłączeniowego pasującego do typu urządzenia.
  4. Niebezpieczeństwo ran ciętych z powodu ostrych krawędzi blach obudowy.

    1. Podczas montażu używać środków ochrony osobistej (rękawice ochronne odporne na przecięcia).
  5. ERM .. Ex e, ERM .. Ex t: Przetransportować wentylator na miejsce montażu. Przestrzegać wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i danych z poprzedniego rozdziału.
  6. Niebezpieczeństwo wybuchu / obrażeń wskutek nieprawidłowo zamontowanego lub spadającego urządzenia.

    1. Montaż ścienny i sufitowy przeprowadzać wyłącznie na ścianach / sufitach o wystarczającej nośności i przy użyciu wystarczająco zwymiarowanych elementów mocujących.
    2. Elementy mocujące powinien zapewnić inwestor.
    3. Podczas montażu chronić obszar pod miejscem montażu przed dostępem osób.
  7. W przypadku zamocowania za pomocą nogi montażowej FUM: Odpowiednią nogę mocującą zamocować do obudowy wentylatora za pomocą dołączonych blachowkrętów samogwintujących (nie umieszczać śrub w obszarze wirnika). Dowolna pozycja montażowa. Zwrócić uwagę na to, aby skrzynka zacisków na miejscu montażu była swobodnie dostępna.
  8. Zamontować wentylator i trwale przykręcić do ściany na wszystkich otworach w kołnierzu [X] (4 sztuki). Inwestor powinien zapewnić odpowiednio zwymiarowane elementy mocujące. Zwrócić uwagę na kierunek obrotów i przepływu powietrza strzałki kierunku powietrza na nalepce na urządzeniu.
  9. ERM 22 Ex e, ERM 22 Ex t: W przypadku redukcji na 200 mm nałożyć kształtkę redukcyjną [3] bądź złącze elastyczne między wentylatorem a przewodem rurowym.
  10. Niebezpieczeństwo wybuchu podczas pracy bez urządzenia ochronnego w przypadku ciała obcego, które może wpaść lub zostać zassane do kanału powietrza.

    Zagrożenie dla życia na skutek iskrzenia.

    1. Nieosłonięty wlot / wylot powietrza należy koniecznie wyposażyć w urządzenie ochronne zgodne z normą EN 13857 i nadające się do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem., np. kratkę ochronną MAICO SG..Ex (stopień ochrony IP 20 według normy EN 60529). W przypadku zastosowania produktów innej marki niż Maico należy przeprowadzić ocenę niebezpieczeństwa zapłonu.
  11. W przypadku nieosłoniętego wlotu lub wylotu powietrza zamontować przed urządzeniem dopuszczoną kratkę ochronną, np. MAICO SGM-Ex rysunek C.
  12. Zapewnić wystarczający dopływ powietrza nawiewanego.
  13. Zainstalować odpowiednie materiały izolacyjne, instalacyjne i do izolacji akustycznej.